October 1, 2023
CoronaVirus

2016-17 বৰ্ষতে চীনত কৰোনা ভাইৰাছ বিয়পি পৰিছিল, কিন্তু কমিউনিষ্ট পাৰ্টিয়ে সকলো তথ্য লুকুৱাই ৰাখিছিল ।

Corona

ডিজিটেল ডেস্ক: বিশ্বত কৰোনা ভাইৰাছৰ  সংক্ৰমণত  লাখ লাখ লোকৰ যিদৰে মৃত্যু  হৈছে, তাৰ বাবে একমাত্ৰ দায়বদ্ধ, চীন আৰু চীনা কমিউনিষ্ট পাৰ্টি । চীনা কমিউনিষ্ট চৰকাৰেই সমগ্ৰ বিশ্বৰ পৰাই এই মাৰাত্মক ভাইৰাছৰ বিষয়ে তথ্য লুকুৱাই ৰাখিছিল। এই মাৰাত্মক ভাইৰাছ যাতে সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পিবলৈ পাৰে তাৰ বাবে গভিৰ ষৰযন্ত্ৰ ৰচিছিল চিনৰ কমিউনিষ্ট চৰকাৰে । আৰু ইয়াক লৈ সমগ্ৰ বিশ্বৰ চৰকাৰসমূহক প্ৰতাৰণা কৰিছিল চিন দেশে । কিন্তু চীনৰ এই কু-অভিন্ধি প্ৰথম বাৰৰ বাবে নহয় । ইয়াৰ পুৰ্বেও চিনত সংক্ৰমিত হৈছিল এই মাৰাত্মক  কৰোনা ভাইৰাছ ।

দৰাচলতে, 2019 চনৰ আগতেও, কৰোনা  ভাইৰাছ চীনত বিয়পি পৰিছিল। আনকি সেই সময়ছোৱাতো চীনে ইয়াক ৰাজহুৱা কৰা নাছিল আৰু বিশ্বৰ সম্পৰ্কিত এই বিষয়বোৰৰ কোনো তদন্ত হোৱা নাছিল।

2016-17 বৰ্ষত, চীনত 25,000 গাহৰিৰ মৃত্যু হৈছিল। তেতিয়া খবৰ পোৱা গৈছিল যে এই গাহৰি বোৰৰ মৃত্যুৰ আঁৰত কৰোনাভাইৰাছ আছিল। সেই সময়ছোৱাতো, অনুমান কৰা হৈছিল যে ভাইৰাছ বাদুলিৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল ।

ইয়াৰ আগতেও, 2002 চনত, চাৰ্চ নামৰ এটা ভাইৰাছ বাদুলিৰ পৰাই উদ্ভৱ হৈছিল।

2016 চনত 25,000 গাহৰি, ছোৱাইন একিউট ডায়েৰিয়া চিণ্ড্ৰোম কৰোনা ভাইৰাছত মৃত্যু    হৈছিল। যদিও এই ভাইৰাছৰ ফলত কোনো মানৱ দেহ্ত সংক্ৰমণ হোৱা বুলি জনা হোৱা নাছিল,  কিন্তু ইয়াক আত্মবিশ্বাসেৰে ক’ব নোৱাৰি যে এই ভাইৰাছত কোনো মানুহৰ  মৃত্যু  হোৱা নাছিল।

যেতিয়া এই ভাইৰাছ বিয়পিছিল, বিজ্ঞানীসকলে এইটোও কৈছিল যে  জীৱ-জন্তুৰ দেহত সংক্ৰমিত যিকোনো ভাইৰাছৰ বিষয়ে বিচাৰি উলিওৱা আৰু জনাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো কেতিয়া এই ভাইৰাছ মানুহলৈ বিয়পে সেইয়া ক’ব নোৱাৰি।

অক্টোবৰ 2016-ৰ শেষত, চীনৰ গুয়াংডং প্ৰদেশৰ এখন ফাৰ্মত কৰোনা ভাইৰাছত বহু গাহৰিৰ মৃত্যু হৈছিল । গাহৰিবোৰৰ মৃত্যুৰ পিছত, বিজ্ঞানীসকলে প্ৰথমে ভাবিছিল যে এইটো এটা পৰ্চিন মহামাৰী অৰ্থাত ডায়েৰিয়া ভাইৰাছ (পিএডিভি)। যদিও 2017 চনৰ ভিতৰত গাহৰিৰ এনে ঘটনা (পিএডিভি)বন্ধ হৈছিল, তথাপিও  গাহৰিৰ মৃত্যু অব্যাহত আছিল।

অনুসন্ধানটোৱে তেতিয়া প্ৰকাশ কৰিছিল যে গাহৰিৰ মৃত্যুৰ আঁৰত এক নতুন প্ৰকাৰৰ কৰোনাভাইৰাছ আছিল। বাদুলিৰ পৰা উদ্ভব হোৱা কৰোনাভাইৰাছ মৃত গাহৰিবোৰৰ চকুৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত হৈছিল।

একে সময়তে, অনুমান কৰা হৈছিল যে এই ভাইৰাছে যিকোনো সময়তে ইয়াৰ ৰূপ সলনি কৰিব পাৰে আৰু মানুহৰ শৰিৰত সংক্ৰমিত হব পাৰে ।