গুৰু তেগ বাহাদুৰ জীৰ আত্মবলিদান

দত্তাত্রেয় হোসবোলে,সৰকাৰ্যবাহ।
ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেবক সংঘ।

শ্ৰী তেগ বাহাদুৰজীৰ আত্মবলিদান ।

ভাৰতীয় ইতিহাসত নৱম গুৰু শ্ৰী তেগ বাহাদুৰজীৰ ব্যক্তিত্ব আৰু কৃতিত্ব এক উজ্জ্বল নক্ষত্ৰৰ দৰেই গৌৰৱময়। তেওঁ অমৃতসৰত পিতৃ গুৰু হৰগোবিন্দ জী আৰু মাতৃ নানকিজীৰ ঘৰত বাইচাখ কৃষ্ণ পঞ্চমীৰ ঘৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। নানকশাহী বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি 1 মে, 2021 তাৰিখে পোহৰৰ 400 বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে। যেতিয়া ভাৰতৰ বেছিভাগ অঞ্চল মধ্য এছিয়াৰ মোগলসকলে দখল কৰিছিল, সেই সময়ছোৱাত শ্ৰী তেগ বাহাদুৰজী তেওঁক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা একে পৰম্পৰাৰ প্ৰতিনিধি আছিল। তেওঁৰ ব্যক্তিত্ব তপস্যা, ত্যাগ আৰু আধ্যাত্মিক অনুশীলনৰ প্ৰতীক আৰু তেওঁৰ কৃতিত্ব শাৰীৰিক আৰু মানসিক সাহসিকতাৰ এক আশ্চৰ্যকৰ উদাহৰণ আছিল। শ্ৰী তেগ বাহাদুৰজীৰ ভাষণ হৈছে এক প্ৰকাৰে ব্যক্তিগত ভৱনৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ পৰীক্ষা। নেতিবাচক বৃত্ত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিলে সাধাৰণ মানুহৰ ধৰ্মৰ পথ লৈ যাব পাৰে। যিসকলে নিন্দা, লোভ, গৌৰৱৰ গোলক ধাৰাত আৱদ্ধ হৈ আছে তেওঁলোকে সংকটৰ সময়ত অবিচলিত থাকিব নোৱাৰে। কেতিয়াবা জীৱনত সুখ থাকে আৰু কেতিয়াবা দুখ হয়। সাধাৰণ মানুহৰ আচৰণ সেই অনুসৰি সলনি হয়। কিন্তু নিখুঁত পুৰুষএই পৰিস্থিতিবোৰৰ ওপৰত উঠি আহে। গুৰুজীয়ে এই সাধনাক ‘উস্তাতি নিন্দিয়া নহয় জিহি কাঞ্চন লোহ সামানি’ আৰু ‘সুখু দুখু জীহ পৰসাই নহি লোভু মোহু অভিমু’ (শ্লোকা মহলা নৱম অৰ্গান 1426-ফৰৱাৰ্ড) বুলি অভিহিত কৰিছে।
গুৰুজীয়ে তেওঁৰ শ্লোকত কৈছে, ‘মই একো নিদিওঁ, মই তোমাক বিশ্বাস নকৰোঁ’। কিন্তু মৃত্যুৰ ভয় আটাইতকৈ ডাঙৰ। সেই ভয়ৰ সৈতে এজন ব্যক্তি সলনি হয়, জীৱনৰ মূল্যবোধ ত্যাগ কৰে আৰু কাপুৰুষ হৈ পৰে। ‘আমি মার্বের কথা চিন্তা করি না, এটাই চিন্তার বিষয় তনু জারা’। গুৰুজীয়ে তেওঁৰ ভাষণ আৰু কামৰ দ্বাৰা এখন সমাজ গঢ়ি তুলিছিল। যি সকলো ধৰণৰ চিন্তা আৰু ভয়ৰ পৰা মুক্ত হৈ ধৰ্মৰ পথত খোজ কাঢ়িব পাৰে। শ্ৰী গুৰুজীৰ গোটেই জীৱনটো মোক্ষৰ ধৰ্ম, অৰ্থ, কাম, পুৰুষাৰ্থ চতুষ্ট্যৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উদাহৰণ। তেওঁ ঘৰুৱা জীৱনত অৰ্থ আৰু কাম ৰ ক্ষাৰ কৰি তেওঁৰ পৰিয়াল আৰু সমাজত উৎকৃষ্ট মানৱীয় মূল্যবোধ সফলতাৰে সঞ্চাৰিত কৰিছিল। ধৰ্মৰ সুৰক্ষাৰ বাবে তেওঁ মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। সংকটৰ সময়তো তেওঁৰ আশা আৰু আত্মবিশ্বাসৰ দৃষ্টি আছে। তেওঁ ক’লে, ‘বালু হোয়া বন্ধন ছোটে চাভু কিচু হোতা উপাই’। গুৰু তেগ বাহাদুৰজীৰ কামে দেশত সঁচাকৈয়ে শক্তি সঞ্চাৰ িত কৰিছিল, বান্ধোন ভাঙিছিল আৰু মুক্তিৰ পথ মুকলি কৰিছিল। ব্ৰজ ভাষাত তেওঁৰ ভাষণ হৈছে ভাৰতীয় সংস্কৃতি, দৰ্শন আৰু আধ্যাত্মিকতাৰ এক মণিকাঞ্চন সংমিশ্ৰণ।
গুৰুজীৰ বাসগৃহ আনন্দপুৰ চাহিব মোগলৰ অন্যায় আৰু অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে জনসাধাৰণৰ সংগ্ৰামৰ কেন্দ্ৰ বিন্দু হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ঔৰঙ্গজেবে ভাৰতক দাৰুল-ইছলাম বনাব বিচাৰিছিল। কাশ্মীৰ এটা বৌদ্ধিক আৰু আধ্যাত্মিক কেন্দ্ৰ হোৱাটো মোগলসকলৰ লক্ষ্য আছিল। কাশ্মীৰৰ জনসাধাৰণে এই সকলো বোৰ বিষয়ৰ ওপৰত নিৰ্দেশনাৰ বাবে শ্ৰী গুৰুজীৰ কাষ চাপিছিল। গুৰুজীয়ে এক পুংখানুপুংখ আলোচনা কৰিছিল। কাশ্মীৰকে ধৰি সমগ্ৰ দেশৰ পৰিস্থিতি গুৰুতৰ আছিল। কিন্তু দাৰুল – ইছলাম সৃষ্টি কৰিবলৈ মোগলৰ এই নিষ্ঠুৰ কাৰ্য্য বন্ধ কৰাৰ উপায় কি আছিল? মাত্ৰ এটা পথ আছিল। এজন মহাপুৰুষে দেশ আৰু ধৰ্মৰ সুৰক্ষাৰ বাবে নিজকে ত্যাগ কৰক। সেই ত্যাগে সমগ্ৰ দেশতে উত্থান হ’ব পৰা জনচেতনাৰ জোৱাৰত বিদেশী মোগল সাম্ৰাজ্যৰ দেৱালক জোকাৰি যাব। কিন্তু প্ৰশ্ন আছিল, কোনে এই ত্যাগ কৰা উচিত? এই সন্দৰ্ভত শ্ৰী তেগ বাহাদুৰজীৰ পুত্ৰ শ্ৰী গোবিন্দ ৰায়জীয়ে ভাষণ দিয়ে। তেওঁ তেওঁৰ দেউতাকক ক’লে, “এই সময়ত আপোনাতকৈ দেশত এজন মহান ব্যক্তি কোন?”
ঔৰঙ্গজেবৰ সেনাই গুৰুজীক তিনিজন সহযোগীৰ সৈতে বন্দী কৰি ৰাখিছিল। তেওঁলোক সকলোকে বন্দী কৰি দিল্লীলৈ অনা হৈছিল। তাত তেওঁলোকঅমানৱীয় অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন হৈছিল। তেওঁলোকক শিষ্যসহ ইছলাম ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিবলৈ হেঁচা দিয়া হৈছিল। ধৰ্ম গুৰু আৰু সুখৰ সম্পদ বনোৱাৰ বাবেও আশ্বাস দিয়া হৈছিল। কিন্তু তেওঁলোকে ধৰ্মৰ পথত দৃঢ়তাৰে থিয় দিছিল। দিল্লীৰ চান্দনী চকত গুৰু তেগ বাহাদুৰজীৰ চকুৰ সন্মুখত ভাই মাটি দাসক আৰেৰ পৰা ছিঙি পেলোৱা হৈছিল, ভাই দিয়ালাক উতলা তেলত উতলাই দিয়া হৈছিল আৰু ভাই সতী দাসক কপাহৰ স্তূপত বান্ধি জ্বলাই দিয়া হৈছিল। মোগল সাম্ৰাজ্যই সম্ভৱতঃ ভাবিছিল যে ইয়াৰ সঙ্গীসকলৰ সৈতে কৰা এই আচৰণে গুৰুজীক ভয় খুৱাব। গুৰুজীয়ে জানিছিল যে অন্যায় আৰু অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াটো ধৰ্ম। তেওঁলোক অবিচলিত হৈ থাকিল। কাজীয়ে আদেশ দিছিল আৰু ফাঁচীদাতাই গুৰুজীৰ মুৰটো তেওঁৰ ধড়ৰ পৰা কাটি পেলাইছিল। তেওঁৰ আত্মত্যাগে সমগ্ৰ দেশতে এক নতুন চেতনাৰ সৃষ্টি কৰিছিল। পিতৃৰ ত্যাগসন্দৰ্ভত শ্ৰী গোবিন্দ সিঙে কয়:
তিলক জাঞ্জু ৰাখা প্ৰভ টকা। কিনো বাডো কালু মাহী সাকা।
সাধনী হেতি ইতি জিন্নী কৰি। চিছ দিয়া পাৰ চি নহী উচ্চি।

আজি, যেতিয়া সমগ্ৰ দেশে গুৰুজীৰ পোহৰৰ 400 বছৰ উদযাপন কৰি আছে, তেতিয়া তেওঁ দেখুওৱা পথঅনুসৰণ কৰাটো তেওঁৰ প্ৰকৃত সৎ স্মৃতি হ’ব। বৰ্তমান সময়ত, সকলো ঠাইতে আনন্দ আৰু ভৌতিক আনন্দৰ বাবে এক দৌৰ আছে। কিন্তু গুৰুজীয়ে ত্যাগ আৰু সংযমৰ পথ দেখুৱাইছিল। চাৰিওফালে ঈৰ্ষা, স্বাৰ্থপৰতা আৰু বৈষম্য আছে। গুৰুজীয়ে সৃষ্টি, সম্প্ৰীতি আৰু মনৰ অপকাৰবোৰ জয় কৰাৰ অভ্যাসৰ বিষয়ে কয়। গুৰুজীৰ আধ্যাত্মিক আচৰণৰ প্ৰভাৱেই তেওঁ দিল্লীলৈ যাওঁতে পাৰ হৈ যোৱা গাওঁখনৰ মানুহে এতিয়াও ধপাতসদৃশ শিৰা খেতি নকৰে। আজি পৃথিৱীত উগ্ৰ আৰু ধৰ্মান্ধ শক্তিপুনৰ কাৰ্যকৰী হৈছে। শ্ৰী গুৰুজীয়ে ত্যাগ, সাহসিকতা আৰু ত্যাগৰ পথ দেখুৱাইছিল। মানৱজাতিয়ে এক পৰিৱৰ্তনশীল নতুন পৰ্যায়ত প্ৰৱেশ কৰিছে। এনে সময়ত, শ্ৰী গুৰুজীৰ সৎ স্মৰণ হৈছে তেওঁৰ পথ অনুসৰণ কৰা আৰু এক নতুন ভাৰত গঢ়ি তোলা যাৰ শিপা তেওঁৰ মাটিত সীমাবদ্ধ।