প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ বাবে জম্মু-কাশ্মীৰে প্ৰথম হিন্দু মুখ্যমন্ত্ৰী পাব পাৰে ।

Jammu-Kashmir

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ বাবে জম্মু-কাশ্মীৰে প্ৰথম হিন্দু মুখ্যমন্ত্ৰী পাব পাৰে 

শেহতীয়াকৈ, প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে পিএমঅ’ কাৰ্যালয়ত জম্মু-কাশ্মীৰৰ আঞ্চলিক নেতাসকলক সাক্ষাৎ কৰে। বৈঠকৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ সীমানিৰ্ধাৰণ। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে আঞ্চলিক নেতাসকলক কৈছিল যে আমাৰ চৰকাৰে ৰাজ্যখনত সীমা নিৰ্ধাৰণৰ বাবে অতি দ্ৰুতগতিত কাম কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহেও টুইট কৰি কয়, “ৰাজ্যৰ মৰ্যাদা পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে সংসদত যি প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া হৈছিল। ইয়াৰ দিশত সীমানিৰ্ধাৰণ প্ৰক্ৰিয়া আৰু শান্তিপূৰ্ণ নিৰ্বাচন গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰ্যায়। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে জম্মু আৰু কাশ্মীৰে প্ৰথম হিন্দু মুখ্যমন্ত্ৰী লাভ কৰিব পাৰে।

বৈঠকত জে এণ্ড কেৰ ১৪ জন নেতা উপস্থিত আছিল

জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ ১৪ জন নেতা এই বৈঠকত উপস্থিত আছিল। বৈঠক শেষ হোৱাৰ পিছত সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি নেতাসকলে কয় যে প্ৰথমে সীমানিৰ্ধাৰণ কৰা হ’ব। তাৰ পিছত, এটা নিৰ্বাচন হ’ব। এই বৈঠকৰ পূৰ্বে কাশ্মীৰ সমস্যাসন্দৰ্ভত কাশ্মীৰত গণতান্ত্ৰিক প্ৰক্ৰিয়া কেনেদৰে আৰম্ভ হ’ব পাৰে তাক লৈ এটা ডাঙৰ প্ৰশ্ন উঠিছিল। এইটো আশা কৰা হৈছিল যে এই বৈঠকখনে এই সমস্যাটো সমাধান কৰিব পাৰে। কিন্তু পিছত সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যে প্ৰথমে সীমানিৰ্ধাৰণ কৰা হ’ব। তাৰ পিছত, এটা নিৰ্বাচন হ’ব। এইটো জম্মু আৰু কাশ্মীৰত গণতন্ত্ৰ পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে চুনৌটি হিচাপে আহি আছে।

সীমানিৰ্ধাৰণৰ অৰ্থ কি ?

সীমানিৰ্ধাৰণ হৈছে সেই প্ৰক্ৰিয়া যাৰ সৈতে লোকসভা আৰু বিধানসভা সমষ্টিৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হয় যাতে সকলো নাগৰিকক সংসদ আৰু বিধানসভাত সঠিক প্ৰতিনিধিত্ব দিব পৰা যায়। এইটো এটা স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া। যিটো জনসংখ্যাৰ পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ভোটাৰৰ প্ৰতিনিধিত্ব নিশ্চিত কৰিবলৈ এক নিৰ্দিষ্ট ব্যৱধানত পুনৰাবৃত্তি কৰা হয়।

জম্মুৰ পৰা খুব কম মুখ্যমন্ত্ৰী

উল্লেখ্য যে জম্মু-কাশ্মীৰত অন্তিম সীমা নিৰ্ধাৰণ ১৯৯৫ চনত হৈছিল। জম্মু-কাশ্মীৰ বিধানসভাৰ বিদ্যমান 83 খন আসনৰ ভিতৰত, 37 খন আসন জম্মুত আৰু 46 খন আসন কাশ্মীৰত পৰিছে। তদুপৰি, পাক অধিকৃত কাশ্মীৰৰ বাবেও ২৪ খন আসন সংৰক্ষিত। এই পৰিস্থিতিত, চৰকাৰ গঠন কৰিবলৈ মাত্ৰ 44 খন আসনৰ প্ৰয়োজন আৰু একে সময়তে 1947 চনৰ পৰা জম্মু-কাশ্মীৰৰ সকলো মুখ্যমন্ত্ৰী জম্মুৰ ডোডাৰ পৰা অহা গুলাব নবী আজাদৰ বাহিৰে কাশ্মীৰৰ পৰা আহিছে।

জম্মু-কাশ্মীৰে হিন্দু মুখ্যমন্ত্ৰী পাব পাৰে

আমি জানো, কাশ্মীৰ উপত্যকাত বিভিন্ন ধৰণৰ মতাদৰ্শৰ ওপৰত ভোটদিয়া হয়। নিৰ্বাচনত, কিছুমান আসন পিডিপিয়ে আৰু কিছুমান ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মিলনৰ দ্বাৰা লোৱা হয়। এই দুয়োটা কাশ্মীৰত অধিক কাৰ্যকৰী, জম্মুত নহয়। কিন্তু তেওঁলোক এতিয়া সীমানিৰ্ধাৰণৰ বাহিৰত আছে, কিয়নো যদি জম্মুয়ে অধিক আসন পায়। সেয়েহে, ওপৰত উল্লেখ কৰা অনুসৰি, 44 খন আসনে চৰকাৰ গঠন কৰে। এই পৰিস্থিতিত, কাশ্মীৰৰ নেতা আৰু দলবোৰে ভয় কৰে যে যদি জম্মু-কাশ্মীৰৰ আসন সীমা নিৰ্ধাৰণত বৃদ্ধি কৰা হয়, তেন্তে এজন হিন্দু জম্মু-কাশ্মীৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হ’ব পাৰে।

নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত বিজেপিয়ে জম্মু-কাশ্মীৰত সীমানিৰ্ধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত অতি দ্ৰুতগতিত কাম কৰি আছে। সীমানিৰ্ধাৰণৰ কাম অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ’ব। যদি জম্মুৰ আসনসমূহ সীমানিৰ্ধাৰণত ৩৭ ৰ পৰা ৪৭ লৈ বৃদ্ধি হয় আৰু এটা দলে জম্মুৰ পৰা ৪৪ খন আসন বাছনি কৰি ক্ষমতালৈ আহে। গতিকে ইয়াত ৰাজনৈতিক দলে অনুভৱ কৰে যে তেওঁলোক বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিব। তেওঁলোকৰ আধিপত্য হ্ৰাস হৈ থাকিব। আনহাতে, জম্মুত স্বাধীনতাৰ পিছৰে পৰা ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কিয় কাশ্মীৰী হৈ পৰিছে সেই বিষয়ে এক বৰ্ণনা আছে। তেওঁ বিশ্বাস কৰে যে যোৱা সত্তৰ বছৰত তেওঁ নিজৰ অধিকাৰ লাভ কৰা নাই। গতিকে আশা কৰোঁ হিন্দু মুখ্যমন্ত্ৰী জম্মু অঞ্চলৰ হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত কাশ্মীৰৰ ৰাজনীতিবিদসকলে তেওঁলোকৰ ক্ষমতা হেৰুওৱাৰ ভয়ৰ সন্মুখীন হৈছে।

এই নেতাজন দৌৰত আছে

বিজেপি জম্মু-কাশ্মীৰৰ সভাপতি ৰবীন্দ্ৰ ৰাইনা, প্ৰাক্তন উপ মুখ্যমন্ত্ৰী কবিন্দৰ গুপ্তা আৰু দিলীপ সিং পৰিহাৰ, চমন লাল গুপ্তা, হংসৰাজ ডোগ্ৰা, ৰামলাল চৌধুৰী, লাল সিং চৌধুৰী, অশোক কুমাৰ খাজুৰিয়া, সুখানন্দন কুমাৰ, শমছেৰ সিং মনহাছ, শিৱচৰণ গুপ্তা, পৱন কুমাৰ গুপ্তা, জগদীশ ৰাজ চাপোলিয়া, প্ৰিয়কুমাৰ শৰ্মা, প্ৰিয়াল কুমাৰ শৰ্মা, অশ্বনী শৰ্মা , বৈষ্ণো দত্ত শৰ্মা, জীতেন্দ্ৰ সিং।