ভক্তসকলে এবছৰ আগতে দৰ্শন কৰিবলৈ পাৰিব ৰাম মন্দীৰ

ৰামানন্দীৰ নিৰ্মাণ সমিতিৰ দুদিনীয়া বৈঠকত ৰাম ভক্তসকলৰ বাবে এটা ভাল খবৰ । এতিয়া, নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ এবছৰ আগতে, 2023 চনত, ৰামলালাৰ দৰ্শন, বিশাল ৰাম মন্দিৰত উপলব্ধ হ’ব। একে সময়তে, ৰাম মন্দিৰ কমপ্লেক্সটো পৰিৱেশ অনুকূল হ’ব বুলি সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। ট্ৰেটা যুগৰ আকৰ্ষণীয় দৃশ্যৰ সৈতে ভক্তসকলৰ বাবে আধুনিক সুবিধাৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব দিয়া হ’ব। গোটেই চৌহদটো ২০২৫ চনৰ শেষৰ আগতে উন্নত কৰা হ’ব ।

বৃহস্পতিবাৰে ৰামমান্দিৰ নিৰ্মাণ সমিতিৰ বৈঠক সমাপ্ত হৈছিল। নৃপেন্দ্ৰ মিশ্ৰৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত দুদিনীয়া বৈঠকত সমগ্ৰ শ্ৰীৰাম জন্মভূমি চৌহদৰ মাষ্টাৰ প্লেন প্ৰস্তুত কৰাৰ লগতে মন্দিৰৰ মহিমা আৰু নিৰাপত্তাসম্পৰ্কে আলোচনা কৰা হয়। ইয়াৰ আগতে, লক্ষ্য আছিল 2024 চনৰ ভিতৰত ৰামমাণ্ডিৰ নিৰ্মাণ কৰা কিন্তু এতিয়া ইয়াক 2023 লৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে। 2023 চনৰ পিছত, ভক্তসকলে মন্দিৰৰ গৰ্ভগৃহত দৰ্শন পূজা কৰিব পাৰিব। 2025 চনৰ ভিতৰত, সমগ্ৰ চৌহদটো সকলো সুবিধাৰে সজ্জিত হ’ব।

ন্যাসৰ মহাসচিব চম্পত ৰায়ে কয় যে মন্দিৰ নিৰ্মাণ সমিতিৰ অধ্যক্ষ নৃপেন্দ্ৰ মিশ্ৰাই ৰাম মন্দিৰৰ মহিমা আৰু নিৰাপত্তাসম্পৰ্কে কাৰিকৰী বিশেষজ্ঞসকলৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে চিন্তা-চৰ্চা কৰিছে। 

সুৰক্ষাৰ বাবে 12 মিটাৰ গভীৰ ৰিটেইনিং ৱাল নিৰ্মাণ কৰিব
ৰামমান্দিৰে কাৰিকৰী বিশেষজ্ঞসকলৰ সৈতে এই টো স্বাভাৱিকতে সুৰক্ষিত বুলি ব্যাপকভাৱে চিন্তা-চৰ্চা কৰিছে। চম্পত ৰায়ে কয় যে পানীৰ প্ৰবাহ, পানী সুৰক্ষা, বালি লিকেজ প্ৰতিহত কৰিবলৈ তিনিদিশত এটা ৰিটেইনিং ৱাল নিৰ্মাণ কৰা হ’ব। যিটো ভূগৰ্ভস্থ ১২ মিটাৰ গভীৰতালৈ লৈ যোৱা হ’ব। মন্দিৰৰ বৰ্গবোৰ মাকৰানাৰ উচ্চ মানদণ্ডৰ বগা মাৰ্বলৰে নিৰ্মিত হ’ব। বংশী পাহাৰপুৰৰ বেলেগ শিল খিৰিকীত ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব।