ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ তৃতীয় বৰ্ষ, সংঘ শিক্ষা বৰ্গ আজি পুৱা ৰেশিমবাগৰ নাগপুৰৰ ড০ হেজৱাৰ স্মৃতি ভৱন কমপ্লেক্সৰ মহৰ্ষি ব্যাস প্ৰেক্ষাগৃহত আৰম্ভ হয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ তৃতীয় বৰ্ষ, সংঘ শিক্ষা বৰ্গ আজি পুৱা ৰেশিমবাগৰ নাগপুৰৰ ড০ হেজৱাৰ স্মৃতি ভৱন কমপ্লেক্সৰ মহৰ্ষি ব্যাস প্ৰেক্ষাগৃহত আৰম্ভ হয়।

উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত পালক আধিকাৰী আৰু আখিল ভাৰতীয় ব্যবস্থা প্ৰমুখ মংগেশ জি ভেণ্ডে সমগ্ৰ দেশৰ পৰা অহা শিক্ষাৰ্থীসকলক উদ্দেশ্যি কয় যে সংঘ শিক্ষা বৰ্গত অহা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ভাষা পৃথক যদিও সকলোৰে হৃদয়ৰ ভাষা একে। এই একতাৰ সৈতে সকলোৱে সকলহ ভাষা বুজি পোৱাত কোনো ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি নহয় । আৰু এইয়াই হৈছে  সংঘ শিক্ষা বৰ্গৰ বিশেষত্ব। শিক্ষাৰ্থীসকল পৰৱৰ্তী পঁচিশ দিনৰ বাবে একেলগে থাকিব। যেতিয়া সংঘ শিক্ষা বৰ্গ শেষ হয়, তেওঁলোকে নিজৰ মাজত আলিঙ্গন কৰি কান্দিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

তেওঁ কয় যে যদি আপুনি মনত বিশ্বাস আৰু নিষ্ঠাৰে সাধনাত নিয়োজিত থাকে, তেন্তে আপুনি কামত সফল হ’ব। কাম, ধাৰণাটোৰ প্ৰতি মনত শ্ৰদ্ধা, বিশ্বাস থাকে, যিকোনো সম্ভৱ হৈ জ্ঞান প্ৰাপ্ত হয়। শিক্ষাৰ্থীসকলে জীৱনৰ সময়ৰ সদ্ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ জীৱন সাৰ্থক কৰি তেওঁলোকৰ জীৱন সাৰ্থক কৰিবলৈ সংঘ শিক্ষা বৰ্গলৈ আহে বুলিও তেখেতে মন্তব্য কৰে।

১৯২৭ চনত অনুষ্ঠিত হোৱা প্ৰথম সংঘ শিক্ষা বৰ্গৰ কথা উল্লেখ কৰি মংগেশ জি ভেণ্ডে কয় যে নাগপুৰৰ মহলৰ কেন্দ্ৰীয় কাৰ্যালয়ৰ ওচৰৰ পুৰণি মোহিত বৰাত অনুষ্ঠিত এই সংঘ শিক্ষা বৰ্গত মুঠ ১৭ জন স্বয়্ংসেৱকে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল । অৱশ্যে, সেই সময়ত  সংঘ শিক্ষা বৰ্গ চল্লিশ দিন আছিল। তেতিয়াৰ পৰা সংঘ শিক্ষা বৰ্গ প্ৰত্যেক বছৰে অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে যদিও ১৯৪৮ আৰু ১৯৭৭ চনত সংঘৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰু কৰোনাৰ সময় একমাত্ৰ ব্যতিক্ৰম আছিল।

উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত তৃতীয় বৰ্ষৰ শিক্ষা বৰ্গৰ আধিকাৰী আৰু উপস্থিত অখিল ভাৰতীয় আধিকাৰী সকলো উপস্থিত থাকে। আৰম্ভণিতে প্ৰাক্তন সৰ কাৰ্যাবাহ আৰু অখিল ভাৰিতীয় কাৰ্যকাৰিণী সদস্য ভৈয়াজী যোশীয়ে ভাৰাত মাতাৰ ছবিত পুষ্পাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে।

 

বৰ্গত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ ৭৩৫ জন প্ৰশিক্ষাৰ্থীয়ে অংশগ্রহণ কৰিছে। উক্ত বৰ্গত ৩৫ জন প্ৰান্ত প্ৰমুখ  আৰু ৯৬ জন শিক্ষক থাকিব। ২১ মে’ৰ সন্ধিয়া পথ সঞ্চলন অনুষ্ঠিত হ’ব।