আজি ৰাভা দিৱস : আকাশে-বতাহে আজি গুঞ্জৰিত হৈছে কলাগুৰুৰ গীত

আজি ৰাভা দিৱস : আকাশে-বতাহে আজি গুঞ্জৰিত হৈছে কলাগুৰুৰ গীত

কলাগুৰু বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাক সন্মান জনোৱাৰ বাবে অসমত প্ৰতিবছৰে ৰাভা দিৱস পালন কৰা হয়। ৰাজ্যখনৰ কল্যাণৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অৱদান নিৰন্তৰভাৱে চিৰস্মৰণীয় । মহান কলাগুৰুগৰাকীক স্মৰণ কৰি প্ৰতি বছৰে ২০ জুনত ৰাভা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাৰ উৎকৃষ্ট অৱদানে ৰাজ্যখনৰ সংস্কৃতি আৰু সাহিত্যত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাইছে।

অসম সংগীতৰ অন্যতম অগ্ৰগামী হিচাপে বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাই বৃহৎ জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰিছে। তেওঁৰ উজ্জ্বলতা সংগীতত সীমাবদ্ধ নাছিল; তেওঁ লগতে অসম সাহিত্যলৈ ও চমৎকাৰ অৱদান আগবঢ়াইছিল। তেওঁ তেওঁৰ বহু-প্ৰতিভাশালী প্ৰকৃতিৰ ফলস্বৰূপে এজন নাট্যকাৰ, কবি, নৃত্যশিল্পী আৰু অভিনেতা হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল।

অসমৰ সংস্কৃতি আৰু সাহিত্যৰ উপৰিও তেওঁ ৰাজ্যখনৰ বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছে। তেওঁ ব্ৰিটিছ শাসনক অমান্য কৰিছিল আৰু মজুৰি দাসত্ব আৰু পুঁজিবাদৰ স্পষ্ট বিৰোধী আছিল। তেওঁ মুক্তি আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামত এজন উৎসাহী অংশগ্ৰহণকাৰী আছিল। তেওঁৰ জীৱন আৰু শক্তি স্বাধীনতাৰ কাৰণে সমৰ্পিত আছিল। তেওঁৰ লক্ষ্য সদায় বঞ্চনা, দৰিদ্ৰতা আৰু দুৰ্নীতিৰ পৰা সামাজিক স্বাধীনতাৰ ওপৰত কেন্দ্ৰিত আছিল।

বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভা অসমৰ জাতীয় জীৱনত নৱ-আলোড়নৰ সৃষ্টিৰে যি অনবদ্য অৱদান আগবঢ়াই থৈ গৈছে, সেয়া আমাৰ সকলোৰে বাবে প্ৰেৰণাৰ অবিৰত স্ৰোত হৈ ৰ’ব । এই ধৰণৰ ব্যস্ততাৰ উদ্দেশ্য আছিল ব্ৰিটিছ সাম্ৰাজ্যৰ পৰা স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰা। তেওঁ কৃষকসকলক প্ৰায় ২৫০০ বিঘা ভূমিৰ তেওঁৰ পৈতৃক সম্পত্তি প্ৰদান কৰিছিল। পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ত তেওঁৰ আৰ্থিক পৰিস্থিতি নাটকীয়ভাৱে অৱনতি ঘটিছিল। তেওঁৰ পত্নী কনকলতাৰ বাবে চিকিৎসা বহন কৰিবলৈ অক্ষম হৈছিল আৰু অসুস্থতাৰ ফলত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। অৱশ্যে এই ঘটনাই তেওঁক তেওঁৰ লোকসকলক সহায় কৰা আৰু তেওঁলোকৰ বিকাশত তেওঁৰ গোটেই জীৱনটো নিয়োজিত কৰাত বাধা দিয়া নাছিল।

সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণনে বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাক “কলাগুৰু” উপাধি প্ৰদান কৰিছিল। তেওঁক নটৰাজৰ প্ৰকাশ আৰু ৰাজ্যিক সম্পদ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ৰাভাসংগীত হৈছে তেওঁ ৰচনা কৰা গানসমূহ। ১৯৬৯ চনৰ ২০ জুনত তেওঁ ইহলীলা সম্বৰণ কৰে, যিটো এক কৰুণ ঘটনা আছিল।

উল্লেখযোগ্য যে প্ৰতি বছৰে ২০ জুনত ৰাভা দিৱসত তেওঁৰ প্ৰতি সন্মান জনাই ৰাজ্য চৰকাৰে অসমৰ সাংস্কৃতিক বা সংগীত শৈলীত বঁটা প্ৰদান কৰি তেওঁৰ প্ৰতিভা আৰু সফলতাক সন্মানিত কৰি আহিছে।

বিষ্ণু প্ৰসাদ ৰাভাৰ সাহসিকতা আৰু উদ্ভাৱনশীলতাক স্মৰণ কৰাৰ আন এটা লক্ষ্য হ’ল জনসাধাৰণক তেওঁৰ গুৰুত্ব আৰু অৱদানৰ বিষয়ে অৱগত কৰা।

আজিৰ দিনটোতো ৰাজ্যিক সাংস্কৃতিক পৰিক্ৰমা সঞ্চালকালয়ে ৰাজ্যখনৰ দুজন বিশিষ্ট শিল্পীক বিষ্ণু ৰাভা বঁটা প্ৰদান কৰিব লগতে আন ১২ টা বঁটা প্ৰদান কৰিব। যিসকলে কলা, সংস্কৃতি আৰু সাহিত্যত যথেষ্ট অৱদান আগবঢ়াইছে তেখেতসকলে লাভ কৰিব এই বঁটা।