আজিৰে পৰা আৰম্ভ হ’ব পুৰীৰ জগন্নাথ ৰথ যাত্ৰা।

উৰিষ্যাৰ পুৰীৰ বিখ্যাত জগন্নাথ মন্দিৰ ভক্তসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান। মন্দিৰটো হিন্দু ভক্তসকলৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো এই মন্দিৰ চাৰ-ধাম তীৰ্থযাত্ৰাৰ ভিতৰত এটা ধাম।

জগন্নাথ মন্দিৰৰ এই ৰথ যাত্ৰা হৈছে এক বাৰ্ষিক কুচকাৱাজ ।কোৱা হয় যে এই ৰথ যাত্ৰা এশটা ত্যাগৰ সমান। বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি এজন ভক্তই এই ৰথ যাত্ৰাত অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু ঈশ্বৰৰ ৰথ টানি আনে, তেন্তে তেওঁ ভগৱানৰ আশীৰ্বাদ, সুখ আৰু সমৃদ্ধি লাভ কৰে। এইটোও বিশ্বাস কৰা হয় যে যেতিয়া পাণ্ডৱসকলে যমৰাজলৈ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল, সপ্ত ঋষিয়ে তেওঁলোকক ‘মোক্ষ’ৰ কাষ চাপিবলৈ ‘চাৰ ধাম’ দৰ্শন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।

পুৰীৰ জগন্নাথ মন্দিৰ কিছুমান ৰহস্যৰ বাবেও জনাজাত যি কোনো বৈজ্ঞানিক ব্যাখ্যাক অস্বীকাৰ কৰে। প্ৰথমতে মন্দিৰটোত যিকোনো দিশৰ পৰা দিনটোৰ যিকোনো সময়তে মন্দিৰৰ ছাঁ নপৰে।

দ্বিতীয়, আমি চৰাইবোৰক সকলো সময়তে আমাৰ মূৰ আৰু ছাদৰ ওপৰত বহি থকা, জিৰণি লোৱা আৰু উৰি থকা দেখিছোঁ কিন্তু মন্দিৰৰ ওপৰেৰে চৰাই অথবা বিমান ও যোৱা নাই দেখা কোনেও ।

তৃতীয়, মন্দিৰলৈ অহা মুঠ লোকৰ সংখ্যা প্ৰতিদিনে ২০০০ ৰ পৰা ২,০০,০০০ লোকৰ ভিতৰত হয়। অলৌকিকভাৱে, প্ৰতিদিনে প্ৰস্তুত কৰা প্ৰসাদ কেতিয়াও অপচয় নহয়। এইটো এটা কাৰ্যকৰী ব্যৱস্থাপনা হ’ব পাৰে নে প্ৰভুৰ ইচ্ছা?

চতুৰ্থ, মন্দিৰ ত এটা মুখ্য চক্ৰ আছে, চক্ৰটো প্ৰকৃততে ২০ ফুট ওখ আৰু ওজন এক টন। এই চক্ৰ মন্দিৰৰ ওপৰত লগোৱা হৈছে। কিন্তু এই চক্ৰটোৰ এক আকৰ্ষণীয় কথাটো হ’ল যে পুৰী চহৰৰ যিকোনো স্থানৰ পৰাই দেখা যায় এই চক্ৰটো।

পঞ্চম, আপুনি নিশ্চয় প্ৰত্যক্ষ কৰিছে যে দিনৰ ভাগত সাগৰৰ পৰা বতাহ মাটিলৈ আহে, আনহাতে সন্ধিয়াৰ ভাগত স্থলভাগৰ পৰা বতাহ সাগৰৰ ফালে যায়। কিন্তু এই মন্দিৰত ইয়াৰ বিপৰীত ঘটনা ঘটে।

ষষ্ঠ , মন্দিৰৰ ওপৰত থকা পতাকাখন সদায় বতাহ ৰ বিপৰীতে উৰি থাকে।

এই বিভিন্ন স্তম্ভিত হ’ব লগা কাৰন ৰ কাৰনে সকলো ভক্ত ৰ বাবে পুৰীৰ জগন্নাথ মন্দিৰ ভক্ত ৰ বাবে বিশেষ হৈ পৰিছে ।