July 15, 2024

নিঃস্বাৰ্থ চিনাক্ত কৰক, নকলৰ পৰা সাৱধান হওক- ড০ মোহন ভাগৱত

নাগপুৰ, ১৪ আগষ্ট (হি.স.)। ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘ (আৰএছএছ)ৰ মুৰব্বী মোহন ভাগৱতে কৈছে যে দেশৰ সেৱাত নিস্বাৰ্থভাৱে নিয়োজিত হৈ থকা সকলক চিনাক্ত কৰি তেওঁলোকক সমৰ্থন কৰা উচিত। একে সময়তে, ড০ ভাগৱতে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে ব্যক্তি আৰু সংগঠনৰ চৰিত্ৰৰ বিষয়ে অৱগত হৈহে ইয়াৰ এটা অংশ হ’ব লাগে। সমাজত কিছুমান ভুৱা লোকো আছে, তেওঁলোকক চিনাক্ত কৰা আৰু সাৱধান হোৱাৰ প্ৰয়োজন আছে।

 

দেশৰ স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱ উপলক্ষে দেওবাৰে নাগপুৰৰ সুৰেশ ভট্ট প্ৰেক্ষাগৃহত ‘উত্তিষ্ঠ ভাৰত’ বিষযক আয়োজিত এক অনুষ্ঠানত ভাষণ দি সৰসংঘচালক ড০ ভাগৱতে কয় যে যদি আমি দেশৰ বাবে ‘ভিজন ২০৪৭’ নিৰ্ধাৰণ কৰিব বিচাৰো, তেন্তে আমাক উৎসাহৰ লগতে চেতনাৰো প্ৰয়োজন। এজন ব্যক্তিৰ বিকাশত যথেষ্ট পৰিশ্ৰমৰ প্ৰয়োজন। একে সময়তে, দেশৰ প্ৰগতিৰ বাবে বৃহৎ পৰিমাণে প্ৰচেষ্টা কৰিব লাগিব। এজন সৰসংঘচালক হিচাপে, এই কামৰ বাবে ত্যাগৰ প্ৰয়োজন। আমাৰ ‘দৃষ্টি আৰু কাৰ্য’ (ভিজন এণ্ড একচন) অৰ্থাৎ উদ্দেশ্য় আৰু কামো স্পষ্ট হ’ব লাগে।

ড০ ভাগৱতে কৈছিল যে আমি আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু চীন হ’ব নালাগে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দৰে বিশ্বৰ সম্পদ শোষণ কৰি নিজৰ স্বাৰ্থ পূৰণ কৰা আৰু চীনৰ দৰে সাম্ৰাজ্য সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ নীতিৰ পৰা ভাৰতে নিজকে আঁতৰাই ৰাখিব লাগিব। ভাৰতৰ নিজৰ সমগ্ৰ অস্তিত্বৰ জ্ঞান আছে। ড০ ভাগৱতে কয় যে কৰোনা কালত ভাৰতে ইয়াৰ প্ৰকৃত ৰূপ প্ৰকাশ কৰিছে। যেতিয়াই সংকটৰ সন্মুখীন হোৱাৰ সুযোগ আহি পৰে, আমাৰ দেশ মাৰবান্ধি থিয় হয়। তেওঁ কয় যে সংকটৰ সময়ত আমি সদায় সাজু, কিন্তু যদি আমি সদায়েই সাজু থাকো, তেন্তে কোনো সংকট আহিবই নোৱাৰে।

সৰসংঘচালক ড০ ভাগৱতে কয় যে আজিৰ ইতিহাসবিদসকলে ভাৰতীয় ইতিহাসক ২৪০০ বছৰ পুৰণি বুলি বিবেচনা কৰে। তেওঁ কয় আমি আমাৰ মূল আৰু বিস্মৃতিৰ গৰাহত সোমাই পৰা ইতিহাস বিচাৰি উলিয়াব লাগিব। আত্ম-উচ্ছৃংখলতাৰ বাবে আমি নিজকে পাহৰি গৈছিলো। ইয়াৰ ফলত আমাৰ সমাজত বৈষম্যৰ দেৱাল গঢ়ি উঠিছিল। আমাৰ ক্ষুদ্ৰ ক্ষুদ্ৰ অহংকাৰ বিষম হৈ পৰিছিল। ফলস্বৰূপে, বিদেশীসকলে ইয়াৰ সুযোগ লৈ আত্ম-বিভোৰ সমাজক বিভক্ত কৰিবলৈ কাম কৰিছিল। সৰসংঘচালকে কয় যে আমি অহিংসাৰ পুৰোহিত, দুৰ্বলতাৰ নহয়। তেওঁ বৰ্তমান বিশ্বৰ পথ প্ৰদৰ্শন কৰা সকল, শক্তিশালী, অবিচ্ছেদ্য, বিশ্বগুৰু ৰূপে ভাৰত গঢ়ি তোলাৰ কামত জীৱন মৰণৰ চৰ্ত গ্ৰহণ কৰি এনে কামত নিয়োজিত লোকসকলক সমৰ্থন কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। ভাগৱতে কয় যে তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘক জানে যিয়ে এনে কাম কৰে, কিন্তু এনে কাম কৰা সংঘই একমাত্ৰ নহয়, আন বহুতো আছে। সত্যতা আৰু নিস্বাৰ্থতা তেওঁলোকৰ বিশেষত্ব।

সৰসংঘচালকজনে কয় যে ব্যক্তি আৰু সংস্থাবোৰৰ সৈতে সংযোগ হোৱাৰ আগতে সেই সমূহৰ বিষয়ে ভালদৰে অৱগত হওক, নহ’লে আপুনি মুখথেকেচা খাব, নকল সামগ্ৰীৰ পৰা সাৱধান হ’ব, প্ৰকৃতটো চিনাক্ত কৰিব। সৰসংঘচালক ড০ ভাগৱতে কয় যে এনে বহুলোক আছে যিয়ে দেশৰ ত্ৰুটিবোৰ গণনা কৰে, কিন্তু এই দেশখনৰ বিষয়ে যিমান বদনাম কৰা হয় তাতকৈ ৪০ গুণ ভালহে হৈছে। ড০ ভাগৱতে কয় যে ব্যক্তি আৰু সংগঠনৰ চৰিত্ৰক ভালদৰে অৱগত হৈহে তেওঁলোকৰ এটা অংশ হ’ব লাগে। আমাৰ মাজত থকা প্ৰদেশ, ভাষা, জাতি, ধৰ্ম, ধৰ্ম আৰু সভ্যতাৰ ভেদাভেদ পাহৰিব লাগিব। আমি ভাৰতৰ প্ৰকৃতি বুজিব লাগিব আৰু সেই ভিত্তিত আমাৰ প্ৰকৃতি গঢ়ি তুলিব লাগিব। ব্যক্তি আৰু দেশৰ প্ৰকৃতি একে হোৱা উচিত। তেতিয়াহে দেশখনে ইয়াৰ লক্ষ্যৰ দিশে আগবাঢ়িবলৈ সক্ষম হ’ব।

https://spaceks.ca/

https://tanjunglesungbeachresort.com/

https://arabooks.de/

dafabet login

depo 10 bonus 10

Iplwin app

Iplwin app

my 11 circle login

betway login

dafabet login

rummy gold apk

rummy wealth apk

https://rummy-apps.in/

rummy online

ipl win login

indibet

10cric

bc game

dream11

1win

fun88

rummy apk

rs7sports

rummy

rummy culture

rummy gold

iplt20

pro kabaddi

pro kabaddi

betvisa login

betvisa app

crickex login

crickex app

iplwin

dafabet

raja567

rummycircle

my11circle

mostbet

paripesa

dafabet app

iplwin app

rummy joy

rummy mate

yono rummy

rummy star

rummy best

iplwin

iplwin

dafabet

ludo players

rummy mars

rummy most

rummy deity

rummy tour

dafabet app

https://rummysatta1.in/

https://rummyjoy1.in/

https://rummymate1.in/

https://rummynabob1.in/

https://rummymodern1.in/

https://rummygold1.com/

https://rummyola1.in/

https://rummyeast1.in/

https://holyrummy1.org/

https://rummydeity1.in/

https://rummytour1.in/

https://rummywealth1.in/

https://yonorummy1.in/

jeetbuzz

lotus365

91club

winbuzz

mahadevbook

jeetbuzz login

iplwin login

yono rummy apk

rummy deity apk

all rummy app

betvisa login

lotus365 login

betvisa login

https://yonorummy54.in/

https://rummyglee54.in/

https://rummyperfect54.in/

https://rummynabob54.in/

https://rummymodern54.in/

https://rummywealth54.in/